Svět animovaného filmu

Za Plotem

Za Plotem

Nová animovaná komedie od studia DreamWorks vypráví o partě zvířat, kterým světácký mýval vysvětlí, že lidská obydlí jsou plná jídla, které jen čeká, až si pro něj po zimě vyhladovělí tvorové přijdou. Výprava do města může začít, ale civilizovaný svět dokáže být nebezpečnější, než se zdálo.
Po Divočině či Době ledové 2 přináší nová digitální komedie příjemnou změnu: zvířátka tentokrát místo drsné přírody zkoumají svět lidí. Parta lesních čtyřnožců musí čelit nástrahám hysterky, která má pod palcem nedaleké předměstí a na jeho ochranu neváhá povolat deratizátora. To když ji zvířecí sousedé rozčílí tím, že začnou vykrádat lidské spíže. Vyhladovělou skupinku ovšem netvoří škůdci z přesvědčení; do celé šlamastyky je lstí navezl vychytralý mýval, jenž musí opatřit hromadu potravin pro medvěda, kterému zničil zásoby.
Máte-li v úmyslu vydat se do říše Za plotem, připravte se na to, že jde o film určený především dětem a že stejně jako většina současných animáků má mírně řídký a zcela předvídatelný děj. Kupodivu to však nijak zvlášť nevadí, protože co schází příběhu, vyvažuje příval celkem originálních gagů (viděli jste někdy želvu, která věčně vypadává z krunýře?) a svěžích dialogů i replik (gastronomická přednáška na téma ‚Zvěř jí, aby žila, zatímco lidé žijí, aby jedli‘). Vedle humoru tvůrci přimíchali i notnou dávku dobrodružných situací, takže se budete bavit u zlodějských výprav za jídlem, v nichž se pojí smělost Indiany Jonese s důmyslem Dannyho parťáků. Cílem těchto expedic bývají často chipsy nebo sýrové nachos, po kterých se mohou lesní přátelé doslova utlouct – chvílemi budete mít skoro pocit, jako byste sledovali nezvykle vtipnou reklamu na pamlsky… A ano, dreamworksovská animace je stejně jako u jejich starších filmů Shrek či Madagaskar opravdu vydařená. Zejména mimika zvířecích hrdinů je tak perfektní, že ještě dlouho po odchodu z kina budete mít před očima vytřeštěný výraz přitroublé veverky…

ORTEL: Děj je sice řídký až hanba, vtipné eskapády zvířátek  to ale úspěšně maskují.
Žádné komentáře