Svět animovaného filmu

Shrek 3

Shrek 3

Zelenému zlobrovi se nechce vládnout, a tak shání náhradníka – mladého Artuše. Mezitím musí princezna Fiona bránit království před mstivým Krasoněm. Spousta nových postav, podobný humor jako u předchozích dílů, jenom už to není tak třeskutě vtipné.
Když před šesti lety poprvé vtrhl do pohádkové říše smradlavý a neromantický zlobr Shrek, bavil nás už jenom tím, že dělal všechno opačně než vymydlení princové na bílých koních. Ve druhém dílu jsme se potom nemohli vynadívat na království Za sedmero horami a navíc přibyl nový hrdina, Kocour v botách s charismatem španělského granda. Shrek Třetí ovšem tak trochu působí dojmem, že filmařům pomalu, ale jistě dochází inspirace – většinu zábavných momentů tvoří variace na již viděné.
Ne že by byla nouze o zápletky a témata, právě naopak. Po smrti Fionina otce, který opustí tento svět ve své původní žabí podobě, totiž říše Za sedmero horami nutně potřebuje následníka trůnu, ovšem protože Shrek o korunu nijak zvlášť nestojí, vydá se hledat dalšího vhodného adepta, jistého Artuše. Shrekovy nepřítomnosti však mezitím zahořklý princ Krasoň využije k tomu, aby se sám pokusil zmocnit královského trůnu, a v průběhu toho všeho si Fiona a Shrek musejí vyřešit svůj nejednotný postoj k nadcházejícímu rodičovství (které má u Shreka podobu hororových vizí plných řvoucích a zvracejících zlobřat).
Shrek je ve své dobrácké neomalenosti stejný sympaťák jako v minulých dílech a Fiona opět potěší svou neochotou zapadnout do princeznovských stereotypů. Ale snad proto, že oba zlobři přestali být opovrhovanými outsidery a stali se předními osobnostmi království, už jsou ‚jen‘ sympatičtí a nedojímají nás tolik jako v předchozích filmech. Kolem nich potom na plátně defilují celé průvody vedlejších postav, z nichž každá má pouhých pár vteřin na to, aby nás zaujala. Pravda, některým se to daří dokonale – třeba starý známý Perníček zazáří v mimořádně vtipné sekvenci, kdy má na kahánku a před očima mu probíhá celý život plný perníkových vzpomínek. Zato Osel a Kocour v botách po Shrekově boku tentokrát nemají moc na práci, což je špatně zamaskováno tím, že si po jednom nepovedeném kouzlu prohodí těla, takže každý mluví hlasem toho druhého.
Z očekávané posily Shrekova týmu, mladého prince Artuše řečeného Artie, se pak vyklubal veskrze nezajímavý puberťák, který do příběhu vstoupí jako školní otloukánek a na konci o něm rozhodně nelze říci, že by z něj přesvědčivě vyrostl budoucí legendární král. A postavu mága Merlina si scenáristé mohli odpustit úplně – tenhle kouzelník popleta je v celém příběhu zcela postradatelný.
Při tom množství děje vás až zarazí, jak málo je ve Shrekovi Třetím akčních scén – tím méně pak těch zajímavých, které bychom si zapamatovali, jako Fionin souboj se zbojníky v jedničce. Jen ve finále na chvilku zazáří Fiona v čele dámské akční partičky, kam patří taky její matka, ironická Sněhurka, uklízením posedlá Popelka a ospalá Šípková Růženka. Většina zásadních situací se však ve filmu řeší překvapivě – mluvením. Když si Krasoň na začátku zverbuje armádu padouchů s pomocí dojemného proslovu o tom, že lotři, kteří v pohádkách věčně dostávají na frak, taky mají nárok na kousek životního štěstí, pobaví vás to. To ale netušíte, že podobných cituplných tirád vás v následující hodině a půl čeká ještě několik.
Filmu na druhou stranu velmi prospěla střídmost, pokud jde o popkulturní narážky a parodické scény. K těm lepším patří Sněhurčino pěvecké vystoupení s lesními zvířátky, utahující si z klasické Disneyho Sněhurky, méně povedená je naopak exkurze do Artušovy střední školy, která v pohádkovém kabátě omílá veškerá klišé teenagerských komedií.
Ve světě počítačově animované zábavy byl první Shrek skutečně převratným zjevem a pokračování celkem obstojně zdolalo vysoko nastavenou laťku. Shrek Třetí naproti tomu jako by ztratil sílu ukazovat cestu vpřed a pouze spotřebovává energii vytvořenou předchozími filmy. Ale žádný strach: na rozdíl od třetích Pirátů z Karibiku a Spider-Mana není třetí Shrek závěrečným dílem ohlášené trilogie. Pořád ještě tak můžeme doufat, že Shrek 4, který do našich kin dorazí za tři roky, výsledný dojem napraví.

Ortel: Přehlídka pohádkových postav je stále zábavná a hezká na pohled, ale dochází jí dech.
Žádné komentáře