Svět animovaného filmu

Madagaskar

Madagaskar

Studio DreamWorks po úspěchu Shreka a Příběhu žraloka přichází s dalším počítačově animovaným dobrodružstvím. Tentokrát jsou jeho hrdiny ži­rafa, lev, zebra a hrošice, kteří se z newyorské zoologické zahrady omylem dostanou do volné přírody na ostrov Madagaskar. V africké divočině musejí bojovat s probouzejícími se živočišnými instinkty.
Odmalička do nás všichni hustí, že zvěř v klecích trpí a daleko líp by jí bylo na svobodě. Nová počítačově animovaná komedie studia DreamWorks (Shrek) však odhaluje pravdu – život za mřížemi je úplná pohoda a jen blázen by utíkal. Tak to alespoň vidí lev Alex, který má v newyorské zoo hojnost steaků i davy nadšených fanoušků. Ovšem taky tu má nejlepšího přítele, zebřího mládence Martyho, který právě slaví desáté narozeniny a prochází krizí středního věku. Hlavou mu koluje řada otázek a srdce se zmocňuje touha poznat divočinu. Proto jednou v noci uprchne, jenže jeho tři kamarádi – Alex, hypochondrická žirafa Melman a uvědomělá hrošice Gloria – se ho rozhodnou přivést zpět. Cestou ale narazí na četu ­rebelských tučňáků a jejich přičiněním skončí zmatená parta na africkém ostrově…
Madagaskar budil od počátku nemalá očekávání, k nimž přispívalo množství povedených ukázek stejně jako atraktivní hlasové obsazení v čele s Benem Stillerem. (Toho však u nás máte jen malou šanci slyšet, neboť v originálním znění putuje do kin jediná kopie.) A přestože trůnem Shreka či Úžasňákových snímek nezahýbe, nedá se říct, že by šlo o vyložené zklamání. Madagaskar spíš zůstal viset kdesi mezi scenáristickou malátností Příběhu žraloka a hravou vtipností Doby ledové. Zvířecí ­hrdinové si vás ihned získají a vydrželi byste se na ně dívat i déle než necelou hodinku a půl, kterou film trvá.
Výtvarníci vycházeli z kreslených snímků 30. a 40. let, spíš než na realističnost tedy vsadili na karikaturu. Moderní animační techniky navíc dodaly zvířecím tělům maximální pružnost a umožnily tvůrcům třeba s krkem žirafy  dělat doslova divy. Mimika i pohyb živočichů jsou tedy naprosto skvostné, ostatně stejně jako celá animace. Například ve chvíli, kdy se ústřední městský čtyřlístek vyklopí z lodě do moře, divákovi nezbývá než žasnout, jak opravdově vypadají rozbouřené vlny a jak šikovně se filmařům podařilo propojit realistické prostředí se stylizovanými postavami.
Jenže tu bohužel zůstává ono příslovečné ‚ale‘ v podobě příběhu. Ačkoli je totiž stále na co se dívat a vtípky i nápadité detaily vás spolehlivě zabaví, všechno se drží v rovině jednoduchých gagů, které by sice vynikly v krátkých groteskách, na celovečerní film ovšem tak úplně nestačí. Řídký děj zkrátka zůstává řídkým dějem, i když ho obalíte příslušnou vrstvou komických čísel. A vůbec nic na tom nezmění ani chvályhodné morální ponaučení o síle přátelství, přizdobené  ‚jekyll-hydeovským‘ motivem o boji hodného lva s lítou šelmou v jeho nitru.

ORTEL: Úžasné figurky + vydařené gagy - rafinovanější příběh = natažená groteska.
Žádné komentáře