Svět animovaného filmu

Hledá se Nemo

Hledá se Nemo

Hrdiny dalšího půvabného animovaného příběhu z dílny studia Pixar jsou tropické rybky - vdovec Marlin a jeho synek Nemo. Nemo ve svůj první školní den padne do spárů potápěče, který jej ze dne na den promění v akvarijní rybku v ordinaci jistého zubaře. Marlin a jeho nová přítelkyně, roztržitá Dory, se rozhodnou vydat se mu na pomoc napříč oceánem.
Je jen symbolické, že nový film studia Pixar překonal devět let starou disneyovku Lví král a stal se komerčně nejúspěšnějším animovaným filmem historie. Díky Nemovi totiž Pixar zároveň definitivně převzal od Disneyho pomyslné žezlo krále animovaného filmu. Zatímco poslední disneyovky jsou jen matným stínem úspěchů studia z první poloviny devadesátých let, všechny filmy od Pixaru lámou kasovní rekordy po celém světě a svorně je milují děti i dospělí, diváci i kritici. Příčina jejich obliby je prostá: na pozadí nádherných scenerií se tu odehrávají inteligentní a originální příběhy se skutečnými postavami, na nichž nám záleží. Vtipné dialogy a nápadité gagy se tu střídají s napínavými akčními scénami a upřímně dojemnými momenty a na závěr přijde decentní morální ponaučení, které je o to působivější, že se obejde bez velkých slov a gest.
Ve vrchovaté míře to platí i pro příběh starostlivého rybího táty Marlina, který svého jediného synka Nema opečovává jako v bavlnce. Nemo však jednoho dne natruc tátovi odplave na širé moře, kde ho uloví potápěč a odveze do svého akvária v Sydney. Marlinovi tak nezbývá než překonat svůj strach z oceánu a vydat se na strastiplné putování, aby syna zachránil. Cestou se k Marlinovi přidá rozmarná rybka Dory, která se ze života raduje o to víc, že trpí poruchou krátkodobé paměti. Jejich dobrodružná cesta, během níž se setkají se žralokem vegetariánem, jedovatými medúzami, hipísáckými želvami a ocitnou se v břiše dobromyslné velryby, se od té chvíle pravidelně střídá s událostmi v akváriu, kde se Nemo zapojí do pokusů o útěk, které místní rybí starousedlíci provádějí s odvahou a vynalézavostí hrdinů "zajateckých" filmů z druhé světové války.
Právě akvárium zabydlené řadou osobitých postaviček představuje to, co je na pixarovských filmech tak poutavé: do detailů propracovaný svět s vlastními pravidly, který existuje, i když se právě nedíváme. Zatímco postavy jiných (nejen animovaných) filmů působí, jako by pouze předváděly své připravené výstupy a po každé klapce odcházely zpět do karavanu dát si šlofíka, hrdinové pixarovských příběhů vypadají, jako by i mimo záběr skutečně žili své osudy a kamera je při tom jenom náhodou zachytila. Je ironické, že jedny z nejvíce lidských filmových postav letošního roku mají šupiny a ploutve. Ať už jde o otcovskou lásku Marlina k Nemovi, Nemovu dětskou touhu vymanit se z jeho opatrovnictví, nebo Doryino přátelství s Marlinem, díky němuž se jí začne postupně zlepšovat její děravá paměť, je Nemo v mnoha ohledech podstatně dojemnější a opravdovější než řada hraných dramat.
A to už vůbec nemluvím o tom, jak nádherně Nemo vypadá. Tisíce pestrobarevných rybiček se tu prohánějí mezi překrásnými korálovými útesy, na nichž vodou zdeformované světelné paprsky kreslí podivuhodné obrazce. Vlnky si pohrávají s chaluhami, postavy se vynořují z temných stínů a všechno dohromady tvoří fascinující obraz podmořského světa. Často vůbec netušíte, kam se podívat dřív, a jen zíráte na plátno před sebou jako u vytržení. Hledá se Nemo je bez nadsázky jeden z vizuálně nejpůsobivějších (opět nejen animovaných) filmů, jaké byly kdy natočeny. Není možná tak legrační jako Shrek ani tak hravý jako Příšerky, s. r. o., některé scény s Marlinem a Dory jsou zbytečně ukecané a film v nich ztrácí tempo, ale tohle všechno jsou jen kosmetické vady na kráse téhle jinak téměř dokonalé rodinné podívané.

ORTEL: Vtipné, napínavé, dojemné a vizuálně dokonalé. Jeden z nejlepších animáků vůbec.
Žádné komentáře