Svět animovaného filmu

Doba ledová 1

Doba ledová 1

Bylo nebylo. Ne tak dávno, sotva před 20.000 lety, v prehistorickém světě, kdy mrzne až praští, začíná příběh o mi-mi-migraci. Jak má jeden ale poznat, že jde o Dobu ledovou a ne třeba o Mrazivé časy nebo Velký chlad? No, tak se na naše hrdiny podívejte! Obličeje mají vyloženě ledové. A s tím přesunem je docela honička, zvlášť když zvířecí tým - mamut, tygr a lenochod - najdou lidské mládě, moc roztomilého človíčka, a usmyslí si, že prcka vrátí rodičům. Během dobrodružné cesty mají zvířata spoustu starostí jak se uživit. Mamut musí dávat pozor, aby mu věčně někdo nešlapal na chobot. A musí hájit svou tělnatost. Není přece tlustý, to ty chlupy dělají, že tak vypadá. Tygr zase potřebuje uchovat svou tygří vážnost. A ještě musí vyřešit spoustu problémů se vztahy. A jaký je to pořádek, když lenochod střídá partnerky jako ponožky? Panečku, mamut, ten je věrný. Na konec by to chtělo nějakou změnu. Což takhle "globální oteplení"?

Před dvaceti tisíci léty. Země je úžasný, pravěký svět plný nebezpečí. Majestátní zvířata planety - a několik malých nemotorných živočichů - zahájí migraci na jih. Výjimkou je huňatý mamut zvaný Manfred, tulák po vysokých pláních, který si všechno dělá po svém. A nekonečně líný lenochod Sid, který nejraději nedělá nic, po svém. Když Sid "adoptuje" Manfreda jako svého ochránce, mamut zkusí všechno, aby se zbavil svého nově získaného břemene. Ale to je pouhý začátek jeho trápení. Sid přinutí Mannyho, aby mu pomohl hledat rodinu opuštěného lidského mláděte Roshana. K nim se přidá Diego, zlověstný šavlozubý tygr , přítel Sida a Mannyho, který se po celou dobu dívá na dítě jako na lahodné sousto.

Na cestě rozlehlou, zledovatělou krajinou potkají Sid, Manny a Diego dalšího tvora, pravěkou veverko/krysu zvanou Scrat , která se zoufale snaží vykonat své životní poslání - zahrabat oříšek - což, želbohu, vyvolá kalamitu. Zatím co Scrat vyhlásí válku době ledové pro svůj drahocenný oříšek, vydají se Manny, Sid, Diego a Roshan na dobrodružnou cestu. Jen o vlásek uniknou lavinám, bojují o potravu s blbounem nejapným, zkoumají záhady krajiny, kodrcají se prehistorickým toboganem ledovcových trychtýřů a přecházejí ledové mosty přes jezera vulkanické lávy.

Pokud se týká Scrata, ten se zřejmě stále snaží najít ten prokletý oříšek. Vítejte do pravěkého světa DOBY LEDOVÉ. Vtipná komedie, digitální animovaný film společnosti Twentieth Century Fox režiséra Chrise Wedge, nositele Oscara. Wedge získal Oscara za režii animovaného krátkého filmu "Bunny," jehož obdivuhodné světelné efekty dodaly filmu jedinečnou podobu. "Bunny" svědčil o Chrisově schopnosti vytvořit mimořádnou postavu.," říká výkonný producent Christopher Meledandri. "Když se díváte na antropomorfického obra Bunnyho, jste skálopevně přesvědčeni, že žije a dýchá." Wedge , jeden ze zakladatelů společnosti Blue Sky Studios, v jejichž produkci byly natočeny oba filmy, "Bunny" a DOBA LEDOVÁ, sehrál klíčovou roli při vybavení studia osvětlovacím softwarem.

Potom se svým týmem animátorů, techniků a vědců použili nejmodernější prostředky, aby vytvořili trojrozměrné prostředí. Ocitneme se v tajemném světě doby ledové - a poznáme čtyři ledové hrdiny: Mannyho, kterého namluvil Ray Romano, Sida, namluveného Johnem Leguizamem, Diega, kterému svůj hlas propůjčil Denis Leary.. a Scrata. Podle Wedge obsahuje film DOBA LEDOVÁ všechno, akci, humor, dobrodružství a srdce. Možná právě proto, měl Wedge se svými kolegy ze studia Blue Sky připraveno hned několik popisů filmu," říká režisér, který charakterizuje film jako "výtečnou komedii," "tři pravěcí savci a děťátko." Producentka Lori Forteová , považuje film DOBA LEDOVÁ za "příběh o první dysfunkční rodině," Další členové produkčního týmu mluví o "kamarádském filmu" nebo dokonce o "road movie" (ovšem bez auta).

Ale Wedge zdůrazňuje, že DOBA LEDOVÁ je o čtyřech postavách, z nichž tři nečekaně vytvoří rodinu, zatímco čtvrtá odstartuje dobu ledovou. Hlavní postavy a vztah mezi nimi, jsou srdcem a duší filmu. Když poprvé spatříme Mannyho, mohutného huňatého mamuta, kráčí proti proudu postaviček migrujících na jih, prchajících před náporem doby ledové. "Manny je osamělý tulák po vysokohorských pláních," říká Wedge. "Míří na sever jen proto, že všichni putují na jih." Ray Romano dodává: "Manny je tak trochu misantrop, nikoho nemá rád a na nikoho nemá čas. Ale jeho nevrlý zevnějšek skrývá dobré srdce. A má své zásady, tak když potká Sida, lidské mládě a Diega, musí pomoci." Romano, který baví každé pondělí večer miliony diváků v programu "Raymonda má každý rád," má - jak říká Lori Forteová - skvělý komediální hlas a lehce ironický cynismus. Ještě obtížnější bylo vytvořit "vzhled" animované postavy. Výtvarník Peter deSeve vysvětluje: "Huňatý mamut není slon s dlouhou srstí, tak jsme tvořili zvíře, které se ještě v animované podobě nevyskytlo."

"Manny považuje Sida za vosinu v zadku," říká Ray Romano, "ale nakonec ho na něm něco zaujme. Sid vyvolává v Mannym dobro. Něco jako vztah staršího bratra k mladšímu." Sid je komická podstata filmu. Líné stvoření, kterému je jasné, že ho někdo slupne, pokud se nedá dohromady s velkým bratrem, s ochráncem, tak se nalepí na Mannyho." Filmaři obsadili do role Sida hlas Johna Leguizama. Leguizamo se připravoval na tuto roli tak, že se díval na kazety o pomalu se pohybujících, na stromech žijících savcích. Není divu, že to nebylo nic vzrušujícího. "Lenochodi se pohybují jako du dý du de do, chápete.skutečně pomalu," říká herec.
Důležité bylo, že filmaři předložili Leguizamovi skicy postavy a její hliněný model a počítačovou interpretaci, což mu mělo usnadnit vytvořit Sidův hlas a chování. Meledandri dodává: "Věděli jsme jak Sid vypadá. Věděli jsme, že tato role má největší komediální potenciál, ale netušili jsme, jak má znít. Nejen, že John pracoval s Chrisem, aby vytvořili hlas, ale doopravdy vdechl této postavě duši."

Díky příslovečné pomalosti lenochodů, ve snaze vytvořit Sida složitějšího a zajímavějšího, se dopustili animátoři společnosti Blue Sky jistých úprav.Wedge vysvětluje "Dali jsme Sidovi obrovskou pružnost, může se ohýbat, otáčet, kroutit. Mluví rychle, a občas se, na rozdíl od skutečných lenochodů,i rychle pohybuje. Ale abychom dodrželi Sidovo skutečné chování, abychom zachovali celkový dojem lenosti, museli jsme omezit pohyb předních končetin." Třetí člen podivného triumvirátu, Diego, šavlozubý tygr, chce přežít, spíš než uzavřít přátelství s huňatým mamutem a lenochodem. Diego je zatrpklý. "Nezná svou rodinu, neví co jsou to kamarádi," poznamenává Wedge. "Obsazením Denise Learyho do role Diega, filmaři opět našli dokonalý soulad hlasu a postavy. "Denis, jako v mnoha svých rolích, nasadí drsný výraz, ale velmi mu na tom záleží," říká Wedge o herci, který je známý svou dobročinnou aktivitou ve prospěch hasičů a policistů.

Denis Leary, který propůjčil svůj hlas Francis, broukovi ve filmu " A Bug´s Life," není v animovaných filmech nováčkem. Ale ve své roli ve filmu DOBA LEDOVÁ spatřuje nový směr v tomto oboru. "Léta," komentuje Leary, " celá generace dětí, včetně mých vlastních, mě děti znaly jako brouka. Tak mě napadlo, že bude prima - a bude mi bližší - role šavlozubého tygra. "Diega vymysleli tak trochu podle mě," dodává Leary se smíchem. "Dobře vypadající, muži obávaný, ženami zbožňovaný. Až na ty zuby." Podle spolu-režiséra Carlose Saldanhy, byl Diego nejsložitější postavou z hlediska animace, ve smyslu rozsahu jeho pohybů. "Diego je schopen velké rychlosti a my to ukážeme," říká Saldanha. "Přinutíme ho k několika velmi extrémním pózám, ale umí být také velmi zdrženlivý, a umí se vyjádřit pouhým výrazem obličeje.

Diego, Manny a Sid a jejich "břemeno" - lidské mládě Roshan - společně vytvoří první dysfunkční rodinu v době ledové. Filmoví tvůrci vytvořili Scrat, kombinaci veverky a krysy (Wedge o něm mluví také jako o "šavlozubé veverce"). Toto stvoření si chce pouze zahrabat potravu, tak jak to veverky na zimu dělají (a nebyla snad poslední zima jako v době ledové?) Ale v okamžiku kdy se Scrat pokusí zahrabat oříšek do ledovce, bezděky odstartuje dobu ledovou tím, že naruší ledovec, který se dá následně do pohybu. Rozpoutá se honička, neboť Scrat je pronásledován jeden a půl kilometru vysokým kusem ledovce rozlehlou prehistorickou krajinou a neustále se snaží chytit a zachránit svůj oříšek. Tato sekvence, která zahajuje DOBU LEDOVOU , udává tón celému filmu. Scrat se stane miláčkem diváků i filmařů. "Pravidelně se objevuje," říká Wedge, "v různých, životu nebezpečných, situacích." Wedge také propůjčil svůj hlas k oživení Scrat. Jelikož toto stvoření nemluví, jeho dechy a heky, při vší úctě k jejich tvůrci, jsou expresivní a zábavné.

To, že Scrat odstartoval dobu ledovou byla jenom špička ledovce. Od počátku historie Země, bylo několik dob ledových - období, kdy rozsáhlé plochy země pokryla tlustá vrstva ledu, drasticky změnily vzhled povrchu celých kontinentů. Obrovitý ledovec, který nakonec pokryl polovinu zeměkoule ledem, pokryl bujné tropické lesy ledem, zakončil jedno období a zvedl oponu nad dalším obdobím. Film popisuje svět, který zanikl před dvaceti tisíci lety. "Připadalo mi, že doba ledová je vhodná pro umístění tohoto filmu, protože pro nás je to svět mimozemšťanů, a my jsme v něm mohli popustit uzdu své fantazii," poznamenává Wedge.

I když kralovala představivost, chtěli filmaři zasadit svou dobu ledovou do skutečnosti. K prozkoumání tohoto období, se obrátili na Americké muzeum přírodní historie v New Yorku. Strávili bezpočet hodin pozorováním mamutích kostí, prostudovali stovky knih a radili se s předními paleontology a archeology. Tito vědci, i když chápali jisté nepřesnosti ve prospěch příběhu, trvali na tom, že jeden druh živočichů vyskytující se v několika filmových hitech se nesmí objevit v DOBĚ LEDOVÉ. "Říkali, " dělejte si co chcete, vzpomíná Wedge, "ale, prosím, řekněte, že se v tomto filmu neobjeví žádný dinosaurus," protože obyvatelé Jurského parku vyhynuli před 350 miliony let." Ujistili jsme je, že tam nebudou." Filmaři situovali DOBU LEDOVOU do Severní Ameriky, o čemž svědčí filmové kulturní a hudební odkazy, stejně tak jako umělecká režie, barevná paleta a osvětlení.Ve filmu je použit světelný software , zvaný Ray Tracing, Wedge poznamenává: "Ray Tracing vystihuje složitost reálného světla, barvy a stíny, které známe ve skutečném světě. Díky digitální kinematografii můžeme použít počítače tak jako kameraman používá kameru. Na plátně se všechno jeví přesvědčivě, přitažlivě a skutečně."

Přes dokonalou techniku nepodceňovali filmaři ani cenu jednoduché tužky a papíru. "Často jsme se uchýlili k tužce, abychom rychle vyvolali zpětnou vazbu," říká Wedge. "Je to rychlé a umožňuje nám to okamžitě vyjádřit jisté pocity." Natáčení velmi pomohly hliněné modely, které dokonale představovaly postavy v třetím rozměru. Jejich naskenováním do Blue Sky počítačů se vytvořila digitální trojrozměrná verze postavy. Animátoři pak umístili postavu do času a prostoru. Když se tento složitý, zdlouhavý a náročný produkční proces blíží ke konci, Chris Wedge vyjádří své naděje, které vkládá do filmu DOBA LEDOVÁ. "V tomto filmu najde každý divák něco - akci, humor, dobrodružství a srdce - všechno v kontextu fantastického světa, jaký nikdy nikdo neviděl. Diváci očekávají komedii, podívanou, zábavu a akci, které k animovaným filmům patří. Doufám, že se lidé pobaví."
Žádné komentáře