Svět animovaného filmu

Auta

Auta

Děj nejnovější ‚pixarovky‘ se odehrává ve světě obývaném automobily. A tak se seznámíte se čtyřkolým floutkem, který se chce stát závodnickým esem, sen se mu ale zhatí, když uvízne v zapadákově plném ojetých vozů. A přestože dopředu odhadnete, ‚co‘ se bude dít, ‚jak‘ je tak zábavné, že nuda nemá šanci.
Poslední závod série o Zlatý píst otvírá film v ďábelském rytmu. Během pár kol se o našem hrdinovi Blesku McQueenovi dozvíme všechno. Poznáme jeho šoumenství a smysl pro humor, aroganci mládí, nezájem o druhé, ale i osamělost vycházející hvězdy závodnického byznysu, pro kterou je přívěs tiráka Macka domovem a agent Harv celou rodinou. A nejistotu, s níž si připomíná, že je závodník: „Fajn, tak jdem na to. Soustředit se. Rychlost. Já jsem rychlost. Jeden vítěz. Dvaačtyřicet chudáků. Chudáky žeru k snídani.“ Blesk si myslí, že mu v tom závodě jde o vše a že pokud vyhraje, obrátí svůj život k lepšímu a získá bohatého sponzora. My však tušíme, že se nanejvýš změní jeho lak (z jasně červeného na firemní světle modrý), jelikož navěky uvízl v kruhu (či spíš oválu) velkých peněz a falešné slávy.
Tedy… Chápete, že Blesk je auto? Že v tomhle filmu na živáčka nenarazíte, protože se celý odehrává ve světě obydleném výhradně auty? Že jeho hrdinové jezdí nasávat k pumpám, používají deodorant Protektor, jejich
guvernérem je terénní Hummer se silným rakouským přízvukem a místo fotbalu automobilové závody? Tato autokultura a autosvět jsou propracovány v klasicky pixarovské explozi tvořivosti, pro niž se digitální animace hodí jako nic jiného. V normálním hraném filmu byste asi těžko vyrobili mraky tvarované jako stopy pneumatik – v digitálním je to snadné/těžké jako mraky normální. A jako obvykle je tato barevná textura největší předností filmu, autovtipy a autonarážky se rozpínají do obrovské žánrové šíře – od aktuální ironie, kdy Blesk sní, jak bude hrát v katastrofické Válce motorů, až k básnivé jemnosti poletujících ‚brouků‘ Volkswagen.
Stalo se tradicí otevřít recenzi každé další pixarovky mudrováním, kdy už se ta vítězná šňůra skvělých a zároveň úspěšných rodinných filmů konečně přeruší a Pixar vyprodukuje nějakou pitomost. A následným ujištěním, že zatím ještě ne, že zázrak trvá. Že i tento film (tak jako Příšerky, s. r. o., Hledá se Nemo či Úžasňákovi) ukradne srdce starým i mladým a vydělá zasloužené stamiliony dolarů. Takže ať to tedy máme za sebou: Buďte klidní. Zázrak trvá. Auta jsou podobně neodolatelná jako jejich rybí nebo superhrdinští předchůdci, Blesk McQueen je stejně sympatický rapl jako malý Nemo, rezavý tahač Burák („Burák jako ‚táburák‘, ale bez ‚tá‘…“) stejně k pomilování jako zapomnětlivá ryba Dory nebo jednooká příšerka Mike. Přesto se Auta od předešlých filmů liší v něčem velmi podstatném. Zatím se mi u ‚pixarovky‘ ještě nestalo, abych si po deseti minutách řekl „to už jsem někde viděl“, po dvaceti minutách „jasně, Doc Hollywood s Michaelem J. Foxem“, po půl hodině „nebo to byla nějaká epizoda A-Teamu?“ a po čtyřiceti minutách se s klidem opřel do sedadla, protože jsem přesně věděl, jak to bude dál.
Nemyslím, že by Pixaru došly nápady. Režisér Lasseter prostě chtěl vytvořit film co nejklasičtější a zároveň se naplno přihlásit k americké kultuře. A co je američtějšího než auta, starý mýtus o zapadlém městečku, kde se zastavil čas, a víra v to, že na venkově žijí poctivci s očistnou silou, kteří dokážou floutky zbavit floutkovství a samotářům předvést moc přátelství? Když je Blesk uvězněn v Kardanové Lhotě, víte přesně, CO se stane. Ale to neznamená, že by JAK nebylo zábavné. Blesk se s Burákem skamarádí, zamiluje se do sličné porsche jménem Sally, nakonec se vrátí k závodění a v rozhodující jízdě vyhraje hlavně sám nad sebou. Jasně. Ale na to, že se klíčové momenty příběhu budou odehrávat třeba v noci na poli plném pokojně oddechujících traktorů, že Bleskovi bude pomáhat fiat pětistovka, přestože opovrhuje všemi auty s výjimkou ferrari, a že zajásáte nadšením, když se malému BMW podaří vytřít zrak nafrněným profesionálům od konkurence, vás nepřipraví nikdo.
Ani na scénu, kde si Blesk a Sally ‚jen tak vyjedou‘, aby se laškovně předjížděli v přenádherné krajině. Tehdy pochopíte, že slovo ‚kýč‘ vymyslel suchoprd, co chtěl ostatní připravit o každé potěšení.

ORTEL: Film pro všechny – kromě ekologických suchoprdů.
Žádné komentáře